Na naszym przaśnym podwórku z muzyką rozrywkową ktoś wreszcie skosił trawnik, ktoś pograbił liście, ktoś posprzątał psie kupy. Innymi słowy – zmiany, dobre zmiany nastąpiły na tym jakże inspirującym obszarze. Która z nich cieszy mnie najmocniej? Ano ta, że polskie utwory popowe wreszcie opierane są na solidnych fundamentach tekstowych, żeby nie powiedzieć – tekściarskich. Jeśli ta tendencja wzrostowa utrzyma się, już wkrótce do polskich pop płyt dołączane będą tomiki poezji zawierające teksty piosenek zamieszczanych na krążkach. Taki stan rzeczy determinuje potrzebę tworzenia interpretacji tekstów piosenek. „Alternatywnych interpretacji”. 

Młodość, młodość w natarciu

Dziś już żaden szanujący się artysta popowy nie wali prosto z mostu: „dam ci torby z darami, auto z alufelgami” albo „Harley mój, to jest to, kocham go”. Taka grafomania jest już wyłącznie reliktem przeszłości. Przeszłości, która odeszła w niebyt w wyniku ewolucji estetycznego smaku u odbiorców.

Dziś stawia się na liryzm, wyszukane figury retoryczne. Na szyfrowanie treści za pomocą metafor.

Interpretacje alternatywne, czyli interpretacje tekstów piosenek polskich „artystów”

Takim przyjemnym dla ucha epitetem zatytułowałem cykl, w którym brać będę na warsztat teksty utworów popowych, podejmować próby ich analizy, wywąchiwać interpretacyjne poszlaki i na ich podstawie wytyczać ścieżki. A wszystko po to, by odsłaniać przed Wami szeroko rozumiane przesłanie; treści ukrywane misternie za murem artyzmu.

interpretacje tekstów piosenek

‚To do list’ Sarsy Markiewicz

„Interpretacje alternatywne” to subiektywna próba uświadomienia Wam, że nic nie jest takie, na jakie wygląda; że śpiewając o „pustej szklance pomarańczy”, można diagnozować kondycję duchową gatunku ludzkiego, że „widziałam orła cień” wcale nie musi oznaczać cienia przelatującego ptaka, lecz na przykład perspektywę rychłego wpierdolu od Sebixa-patrioty ubranego w t-shirt Polski Walczącej.

Uczta tekstowo-memiczna

Interpretacje tekstów piosenek

Andrzej „Komar” Piaseczny w otwarte okno wskakuje nad ranem.

„Interpretacje alternatywne” już jako nasionko kiełkujące w umyśle wyżej podpisanego miały być opatrzone memami i infografikami, pełniącymi funkcje pomocy naukowych, dzięki którym komunikacja na linii nadawca (ja) i odbiorca (Wy) będzie znacząco łatwiejsza i co ważniejsze – skuteczniejsza, a przekazywane przeze mnie treści – lepiej przez Was rozumiane.

W tym miejscu chciałbym Was serdecznie zaprosić do śledzenia niniejszego cyklu. Dzięki niemu wreszcie pojmiecie znaczenie kawałków, którymi rozgłośnie radiowe katują Was na co dzień. Pierwszej „interpretacji alternatywnej” możecie się spodziewać już w przyszłym tygodniu. A tam Sarsa Markiewicz i jej „Naucz mnie”.

Zobacz też „interpretację alternatywną” piosenki o kupie Gracjana Roztockiego.