Felieton Częstochowa

Wieść częstochowska niesie #4: cmentarne gadżety

Jest niedziela, dzionek cacy, bo… wbijamy z kolejną odsłoną cyklu „Wieść częstochowska niesie”. Jeśli oczekujecie newsa zwiastującego oficjalny powrót województwa częstochowskiego, to… raczej nie macie na co liczyć i możecie skończyć czytanie na leadzie. Ale i tak zapraszam Was do zapoznania się z czwartym odcinkiem cyklu felietonów o Częstochowie.


Stop przemocy wobec zwierząt

Felieton Częstochowa
Źródło: polsatnews.pl

W wydychanym powietrzu miała ponad 2,5 promila.

Takie informacje odbierają mi głos. Sprawiają, że na chwilę chciałbym stać się Sebixem w koszulce Polski Walczącej i tłuc, tłuc, tłuc głupie babsko, jak szyby w wozie TVN-u. Zapominając o wyznawanym od dawna pacyfizmie, o szacunku wobec płci pięknej. Po prostu tłuc. Jak Edward Norton w Fight Clubie.
Felieton Częstochowa

3 lata więzienia. Najwyższy wymiar kary, jaki może ją spotkać. W toku procesu sądowego zapewne znajdą się jakieś okoliczności łagodzące, a sama oskarżona – która na chwilę obecną nawet nie przyznaje się do winy – wyrazi skruchę i „mocne postanowienie poprawy”. Skończy się pewnie na jakichś kilku miesiącach pozbawienia wolności. W zawieszeniu…


Popyt na cmentarną padlinę jak zawsze wysoki

Felieton Częstochowa
Źródło: czestochowa.wyborcza.pl

„Cmentarny biznes” zawsze mnie zadziwiał. Choć może powiem inaczej – od dawien dawna zadziwiali mnie towarzysze Polacy, którym odpierdalało na punkcie zniczy, kwiatów na grobach czy tworzenia swoim bliskim pomników rodem z Disneylandu. Zawsze uważałem, że znicz to nic więcej ponad symbol pamięci o zmarłych. No ale ludzie przekonali mnie, że jestem w błędzie. Znicze i inne cmentarne gadżety może i są symbolem, ale osobistego statusu społeczno-finansowego.

Maryśka, zobacz, ten znicz to od Józka. Wstyd. Tyle ma piniendzy, rozumisz: dziwki, koks i roczne prenumeraty lewackich czasopism, a nawet na porządnego znicza nie było go stać. Na jego miejscu to bym się wstydziła ludziom w oczy spojrzeć.

Myślę, że każdego roku w zaświatach, gdzieś u progu listopada, zmarli Polacy przechwalają się między sobą zniczami.

Patrz, Marian, w tym roku to mi dojebali taki bajer, że obok disco-diody jest jeszcze pozytywka grająca „wstań, unieś głowę”. No, taki sprzęt da mi jakieś +50 do szacunku u Wszechmogącego. Jeszcze jakieś pińcet podobnych sprzętów i wyjdę wreszcie z tego pieprzonego czyśćca”.

A co z tymi nieszczęsnymi hienami? – zapyta ktoś. W pełni popieram takie akcje. Bo wiecie: ekologia, recykling i takie tam. Zresztą tegoroczne znicze w przyszłym sezonie będą już passé. 

Dzisiaj diody, jutro wi-fi. Pojutrze ekrany LCD do odbioru „Telewizji Trwam”.

Jaki felieton o Częstochowie „wieść” przyniosła ostatnim razem? Sprawdź!


Jak pech, to pech

Felieton Częstochowa
Źródło: wczestochowie.pl

Może to nie Częstochowa, nawet nie powiat częstochowski (przyszłe województwo częstochowskie, hehehe), ale lolcontent jest tak przepotężny, że nie mogłem odpuścić sobie przywołania tego newsa. Choć teraz mam mały problem. Chciałbym opatrzyć ten felieton jakimś błyskotliwym komentarzem, ale on sam w sobie jest na tyle błyskotliwy, że najlepiej będzie, jak po prostu zamilknę i pozwolę Wam poczytać w skupieniu…

Roman Sidło

Share
 • A propos cmentarnego lansu, od razu mi się skojarzyło: http://p4.kciuk.pl/p4.kciuk.pl/aadbee428098e89530b7f46a2aecbf72.jpg Pozdrawiam!

  • Kasia

   Taki typowo polski sposób zadumy i refleksji, z silnym czynnikiem własnego ego, które ‚kurde’ zawsze wie lepiej 😉 😉 Gratulacje dla rysownika, trafił w punkt.

  • Roman Sidło

   Widziałem, widziałem 🙂
   Niestety ludzie bardzo często zapominają, po co właściwie przekracza się bramy cmentarza.

   • Niestety. Podczas tegorocznej wizyty na cmentarzach byłam w szoku widząc wzdłuż murów stoiska z oscypkami, chlebem i hot-dogami.. Nie zdawałam sobie sprawy, że oprócz corocznej walki o lepszy znicz są tam teraz takie targowiska.. Smutne.

 • Kasia

  Inspirujące 🙂 Jestem pod wrażeniem, i dodatkowo bardzo spodobało mi się określenie ‚lolcontent’ – krótko, zwięźle i na temat lol 🙂 😉

  • Roman Sidło

   Żałuję, że to nie moje określenie, ale mnie również bardzo przypadło do gustu 😉

   • Kasia

    A gdzie je znalazłeś?

    • Roman Sidło

     W ciemnej stronie internetu, do której bałbym się zaprowadzić kobietę ;p

     • Kasia

      hi hi 🙂 😉

 • Cmentarny lans musi być, tak samo jak lans w kościele, zwłaszcza w święta – rewia mody. A potem ludzie nawet przez cały rok już się na cmentarz nie wybiorą, ale 1listopada najdroższy znicz trzeba kupić. Paranoja.

  • Roman Sidło

   A potem wszystko i tak ląduje na stertach śmieci usypanych na cmentarnych wysypiskach.

 • Temat tym razem lokalny, częstochowski, ale ja także jestem lokalną patriotką, więc przeczytałam z zaciekawieniem 🙂 lokalsi to niewyczerpana inspiracja 🙂

  • Roman Sidło

   Ale dzisiaj wyszło bardzo uniwersalnie, nie uważasz?

 • Travel and Smile

  Popatrz na znicz a znicz powie kim jesteś … Jakby od tego jaki znicz się postawi zależało wszystko! Niestety smutna prawda hula nad polskim cmentarzami …

  • Roman Sidło

   🙂

 • Gosia

  Dla mnie to masakryczne co ludzie wyprawiają dla kilku zł. Gdzie tu sens i logika. Świat się kończy.

 • KSIĄŻKOHOLICZKA BLOG

  Czytając takie rzeczy coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że lydzie zrobią wszytko dla pienirdzy:P świetny wpis:)

 • janielka

  jak czytam coś takiego to mi się włos na głowie jeży.

  Wszystkie te wiadomości ją przerażające. następnym razem poprosze o jakies miłe wiadomości.:) Pozdrawiam

  • Roman Sidło

   Postaram się 🙂

 • studentka zarządzania

  Witam, zabieram się za pisanie pracy magisterskiej na temat pomocy społecznej. Chciałabym bardziej wgłębić się w temat poszerzyć swój zasób wiedzy czytając książki, artykuły, felietony poruszające problem biedy, ubóstwa, alkoholizmu i pomocy osobom potrzebującym. Mógłbyś mi coś doradzić? Proszę o odpowiedź u mnie- nie chcę przegapić wiadomości- to nie SPAM to prośba, nie chcę znienawidzić swojej pracy pisząc ją byle jak na podstawie orzecznictw i ustaw 🙂

 • Sylwia Antkowicz

  Odnośnie hien na cmentarzu – czesto to niestety sprzedawcy kradna co po lepsze znicze, myja i sprzedaja od nowa… A o psie – to przykre ze za zabicie zwierzat grozi taka mala kara